Rybníky, koupání, rybolov
Rybníky (Z mého kraje)
Antonín Sova
Ty české rybníky jsou stříbro slité,
žíhané temnem stínů pod oblaky,
vloženy v luhy do zeleně syté
jsou jako krajů mírné, tiché zraky.
Tu sluka steskne v rákosí blíž kraje
a kachna vodní s peřím zelenavým,
jak duhovými barvami když hraje,
se nese v dálce prachem slunce žhavým;
chlad s dechem puškvorců lukami stoupá,
a s vůní otavy po kraji dýchá,
vzduch mírně chlazen vlnami se houpá,
a něco jako věčný stesk v tom vzdychá.
Podstatou krásy domanínského kraje jsou jistě rybníky. Většina z nich je chovných, některé slouží k odvodnění pozemků a také k rekreaci (koupání a rybolovu).
Nový rybník
Vlastník/provozovatel: obec Domanín
Výměra: 0,5 ha
Využití: rybolov, koupání
Podmínky výkonu rybářského práva platné pro rybník Nový a Ceník povolenek k lovu ryb ke stažení zde:
Rybník Svět
Rybník Svět sice leží v třeboňském katastru, nicméně ve vztahu k Domanínu je potřeba ho také zmínit. Břehy, pláže a různé zájmové kluby patři již do katastru domanínského.
Vlastník: Rybářství Třeboň
Rozloha: 214 ha
Využití: chovný, rekreace (pláže, vodní sporty, vyhlídkové plavby parníkem), sport (veslování, jachting apod.)
Svět byl vyměřen a postaven Jakubem Krčínem z Jelčan v letech 1571-1573. Původně obsahoval i domanínské rybníky Opatovický a Cirkvičný (dvůr Vrchy se ocitl jakoby na poloostrově) a byl pro problémy se stavbou původně nazván Nevděkem. Původně měl plochu 380 ha. Do Domanína vedl z Třeboně dlouhý most. V roce 1611 po povodni z předešlého roku byla jeho hladina snížena a připojené rybníky (Opatovický a Cirkvičný opět odděleny). Rybník Svět se k hrázi Cirkvičného vine romantickou zátokou pojmenovanou Měsíc, která byla kdysi spojením mezi oběma rybníky.
Rybník Svět je sedmým největším rybníkem na Třeboňsku a prochází jím 49. rovnoběžka.
U rybníka Svět, již v katastru Domanína, se nachází oblíbená pláž Ostende.
Kolem celého rybníka vede vycházková naučná stezka Cesta kolem Světa dlouhá asi 12 km a seznamuje s historií rybníka Svět a s rybníkářstvím na Třeboňsku.
Opatovický rybník
Vlastník: Rybářství Třeboň
Rozloha: 165,58 ha
Využití: chovný s možností rekreace
Opatovický rybník je svou rozlohou desátým největším rybníkem na Třeboňsku.
Rozprostírá se na severovýchodním okraji katastru obce Domanín.
Patří k jedněm z nejstarších rybníků na Třeboňsku. Vznikl již v roce 1367 a patřil k rakouskému klášteru ve Světlé (Zwettlu). Je pojmenovaný podle vesnice Opatov, která při stavbě rybníku zanikla. Podle výzkumů zde byla osada již ve 12. století. V roce 1367 se připomíná mlýn a hospodářský dvůr a také zde byly první rybníčky. Další rybníčky byly stavěny v 15. století.
Rybníkář Štěpánek Netolický rybník v letech 1510-18 vybudoval v místě několika mešních rybníků, z nichž jeden se nazýval Opatovický. V letech budování Opatovického rybníka byly původní menší rybníky zaplaveny a koryto Zlaté stoky svedeno pod hráz nového vodního díla. V díle Štěpánka Netolického pokračoval i Jakub Krčín z Jelčan. Když Krčín v letech 1571-1574 stavěl nad Třeboní rybník Nevděk, došlo ke spojení s rybníkem Opatovickým, který Krčín významně rozšířil a spojené rybníky pojemnoval Svět. Opatovická hráz musela být tehdy zvýšena. Roku 1610 byly ale oba rybníky opět odděleny. , který se neúspěšně pokusil o jeho propojení s rybníkem Nevděk (nyní Svět).
Hráz rybníka je dlouhá 1177 m a široká až 8,5 m. Opatovický rybník obsahuje skoro 3,5 mil. m3, tedy 3,5 mld. litrů vody. Rybník pod hrází obtéká Zlatá stoka, do které vede na severním okraji hráze výpust pro vypouštění velkých vod do Zlaté stoky. Hlavní výpust je v polovině hráze.
Opatovický rybník je rybník chovný. Hospodaří na něm společnost Rybářství Třeboň. Kromě chovu ryb slouží v omezené míře i k rekreaci. Na západní straně rybníka se nachází autokemp Třeboňský ráj, na východní rekreační středisko Doubí.
Cirkvičný rybník
Vlastník: Rybářství Třeboň
Rozloha: 19,38 ha
Využití: chovný
Rybník Cirkvičný je také jedním z nejstarších rybníků domanínské oblasti, doložen nejméně roku 1460. Jeho jméno však prozrazuje, že je mnohem starší. Je totiž odvozeno ze staroslověnštiny pocházejícím označením pro dřevěný neopevněný kostel "cerekev".
Velký (dolní) Ciglerovský rybník
Vlastník: soukromý
Rozloha: 1,93 ha
Využití: chovný
První z Cíglerovských rybníčků si v roce 1648 zřídil třeboňský měšťan a primátor Eliáš Hupfau. Dědictvím se dostal do vlastnictví měšťana Cíglera a později ho koupilo město Třeboň.
Horní Ciglerovský rybník
Vlastník: soukromý
Výměra: 1,07 ha
Využití: chovný
Horní (Velký) Panenský rybník
Vlastník: obec Domanín
Provozovatel: Rybářství Třeboň
Výměra: 4,59 ha
Využití: chovný
Rybník byl zřízen někdy v 18. století domanínskou obcí na panských pozemcích. V roce 1799 byl domanínským na jejich žádost prodán i s kusem pastviny.
Rybník je od 90. let recipientem obecní čistírny odpadních vod.
Dolní (Spodní nebo Malý) Panenský
Vlastník: obec Domanín
Provozovatel: Rybářství Třeboň
Výměra: 3,73 ha
Využití: chovný
Malý Panenský byl zřízen později než Velký Panenský.
Děkanec
Vlastník/provozovatel: Rybářství Třeboň
Výměra 22,5 ha
Využití: chovný
Rybník Děkanec existoval již v roce 1453. V roce 1518 byl odstoupen třeboňskému klášteru jako náhrada za klášterní rybník zatopený při stavbě Opatovického rybníka, ale již roku 1527 připadl zpět k panství. V té době v něm nechal Štěpánek Netolický zřídit kamenný taras. Děkanec je rájem vodního ptactva.
Na západním břehu rybníka se nachází studánka Jednota. Pramen studánky je zaústěn do rybníka Děkanec úzkým kamenným korytem. V minulosti studánka sloužila jako zdroj pitné vody pro rodinu Staňků, žijící na nedaleké zemědělské usedlosti. Studánka byla obnovena v roce 2004 a dle rozborů je voda pitná a vhodná i pro kojence.
Jalovcový rybník
Vlastník: obec Domanín
Provozovatel: Rybářství Třeboň
Výměra: 2,30 ha
Využití: extenzivní chov ryb
Zdroje
- www.trebonsko.cz
- www.trebonsko-rybniky.cz
- www.rybniky.info
- publikace Život v Domaníně od prvních zpráv k roku 2001, červen 2001
- kniha Tajemné stezky - Okolo Třeboně krajem tří růží, Jan Bauer, 2010
- Videonahrávka z r. 2001 ku příležitosti 1. sjezdu rodáků obce Domanín
- kniha Staré a památné stromy Třeboňska, kolektiv autorů, 2008
- návrh Územního plánu Domanín, textová část, verze září 2020