Jiří Hanzelka
Mezi jména slavných osobností, se kterými se můžeme na Třeboňsku setkat, patří Ing. Jiří Hanzelka, významný český cestovatel, fotograf a spisovatel, který, spolu s Ing. Miroslavem Zikmundem, procestovali velkou část světa a stali se vzorem pro mnohé své následovníky.
Jiří Hanzelka si velmi oblíbil kraj na pomezí Třeboňska a České Kanady, a proto zde posledních patnáct let svého života pobýval, a je na Třeboňsku též pochován. Poslední místo svého odpočinku má v Domaníně na hřbitově u sv. Jiljí.
Jiří Hanzelka (24. 12. 1920 – 15. 2. 2003)
Jiří Hanzelka se narodil ve Štramberku. Vystudoval obchodní akademii a v roce 1938 začal studovat Vysokou obchodní školu v Praze. Na začátku 2. světové války však byly české vysoké školy uzavřeny, a tak ji Jiří Hanzelka ukončil až v roce 1946. Po studiích pracoval jako komerční inženýr.
Již na studiích na vysoké škole se seznámil a spřátelil s Miroslavem Zikmundem, svým pozdějším partnerem na cestách a spoluautorem řady knih.
Tito dva přátelé podnikli v letech 1947-1950 cestu vozem značky Tatra 87 do Afriky a Jižní Ameriky. Z této cesty bylo rozhlasem odvysíláno stovky reportáží.
Druhou cestu, již s doprovodem, podnikli Ing. Hanzelka a Ing. Zikmund ve dvou vozech Tatra 805 v letech 1959 až 1964. Při této výpravě projeli Asii a Oceánii. Také na této cestě shromáždili velké množství dokumentárního materiálu.
Z těchto cest vznikla i velká řada zajímavých fotografií a natočilo se značné množství filmového materiálu, jehož dokumentární cena je dodnes značná.
Jiří Hanzelka věřil v možnost politické reformy komunistickou stranou, a proto v roce 1963 vstoupil do KSČ. Zřejmě díky cestě po Asii a poznání špatného hospodářského a sociálního stavu na sovětském území se i s přítelem Zikmundem postavil roce 1968 na stranu tzv. reformních komunistů, účastnil se aktivně protestních akcí na podporu pražského jara a stal se jednou ze známých symbolických postav tohoto protestu. Po okupaci republiky vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 se dostal (stejně jako Miroslav Zikmund) na “index” a na 20 let se museli “odmlčet”, zejména když ještě navíc Hanzelka podepsal tzv. Chartu 77. Bylo jim znemožněno dále publikovat a účastnit se veřejného života, najít zaměstnání. Teprve po roce 1989 se o nich veřejnost zase mohla dovědět.
V důsledku cestování, nemocí a psychického strádání se Jiřímu Hanzelkovi zhoršovalo zdraví. V osmdesátých letech se přestěhoval do vesnice Sedlo na Jindřichohradecku, kde strávil poslední období svého života. Zemřel v roce 2003 a je pohřben na hřbitově u kostela sv. Jiljí poblíž Schwarzenberské hrobky.
Na počest tohoto významného českého cestovatele se každoročně 15. února koná symbolická cesta kolem Světa se zastávkou na hřbitově v místě jeho posledního odpočinku.
Zajímavosti
V roce 1993 byla Jiřímu Hanzelkovi a Zikmundovi udělena za celoživotní dílo Cena E. E. Kische (tato cena je od roku 1992 udělována českým a slovenským spisovatelům literatury faktu) a v roce 1999 převzali z rukou českého prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně.
Cestám těchto dvou cestovatelů je věnována stálá expozice v Muzeu jihovýchodní Moravy ve zlínském zámku "S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly", otevřená 30. listopadu 1996. V roce 2013 byla tato expozice přestěhována do bývalého areálu Baťových závodů (Svitu).
V roce 2016 byla v Třeboni velká výstava "Miroslav Zikmund, Jiří Hanzelka a africké umění".
Miroslav Zikmund žil ve Zlíně. Tento fenomenální cestovatel, fotograf, spisovatel a publicista Miroslav Zikmund zemřel v prosinci 2021. Bylo mu úctyhodných 102 let.
Zdroje:
- www.trebonsko.cz