Schwarzenberská hrobka s parkem
Hrobka se nachází na začátku obce Domanín směrem od Třeboně při jihovýchodní straně rybníka Svět. Je obklopena anglickým parkem.
O stavbu se zasloužili především Jan Adolf II. Schwarzenberg (též autor přestavby zámku Hluboká nad Vltavou do dnešní novogotické podoby) a především jeho manželka kněžna Eleonora. Sama se otevření a vysvěcení kaple Božského Vykupitele nedočkala. Byla raněna mrtvicí a zemřela v Třeboni po dlouhém utrpení 27. 7. 1873. Od roku 1784 byli příslušníci schwarzenberského rodu pohřbíváni v nedalekém hřbitovním kostelíku sv. Jiljí. Ten však ve druhé polovině 19. století byl již zaplněn a nevyhovoval přísným hygienickým předpisům.
Původní projekt nové hrobky navrhl významný rakouský architekt Friedrich Schmidt. Nebyl ale dostatečně obeznámen s problematickou podloží, proto jej podle místních podmínek upravil knížecí stavitel Damasius Deworetzky (podle vzoru Campa Santa). Stavba započala 14. července 1874 vybudováním složitého systému odvodnění vlastní hrobky zapuštěné pod úrovní terénu. Na stavbě hrobky se podíleli řemeslníci z celých jižních Čech. Za 2,5 roku výstavby bylo prostavěno přes 251 000 zlatých.
Technické provedení hrobky je velice zajímavé. Podlaha hrobky je pod úrovní okolního terénu i hladiny nedalekého rybníka Svět. Aby voda z písčité půdy neprosakovala základem stavby, byl okolo zřízen zvláštní kanál, 60 cm široký a 2 m hluboký odvádějící vodu. Na omítku nebyl použit cement, ale pouze vyzrálé, několik let staré hašené vápno, říční písek, sádra a vodní sklo, zajišťující stavbě impregnaci. Cihly, používané na stavbu se půlily ve zvláštní cihelně vybudované pro tuto stavbu nedaleko na břehu Opatovického rybníka. Rudohnědou barvu a vysokou tvrdost dodávalo cihlám pálení při velmi vysokých teplotách, kdy docházelo k částečnému natavení křemenných zrnek v cihelné hmotě.
Novogotická stavba ve tvaru pravidelného osmiúhelníku je dvoupodlažní. Prostor kaple, zasvěcené Božskému Vykupiteli, byl vyzdoben oltářem, který zhotovil sochař Josef Pokorný z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru. Zvláštností hrobky je oltář, který je i v kryptě situován na jih. Kaple v hrobce byla vysvěcena 29. července 1877 kardinálem a pražským arcibiskupem Bedřichem Schwarzenbergem, nejmladším synem kněžny Pauliny.
Postupně pak byly z kostela sv. Jiljí a z Vídně přenášeny ostatky dříve zesnulých příslušníků schwarzenberského rodu. Původní rakve většinou nevyhovovaly novým hygienickým předpisům, a proto byly ostatky přeneseny do rakví zinkových. Brzy se však ukázala jejich nevhodnost, musely být vybaveny olověnou vložkou a "normální" rakve pak roku 1921 dodala Pohřební služba Praha. V hrobce je umístěno 26 rakví. Těla jsou nabalzamovaná a uložena v dvouplášťových rakvích. Každý z členů rodu skrývá zajímavý životní příběh.
Z vnitřního zařízení je zvláště cenný náhrobek knížete Jana Schwarzenberga, který vytvořil v roce 1791 v Římě sochař Axel Trippel.
Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se konají různé koncerty i jiné kulturní akce.
Okolo hrobky byl na bývalých polích vytvořen schwarzenberským dvorním zahradníkem Rudolfem Váchou rozsáhlý park.
K hrobce přísluší nedaleká fara, jejíž stavbu potvrdil svým podpisem tehdejší domanínský starosta Šimánek.
Dále k hrobce patří strážní domek - nyní č. p. 62.
Zdroje
- Oficiální webové stránky Schwarzenberské hrobky schwarzenberska-hrobka.cz
- publikace Život v Domaníně od prvních zpráv k roku 2001, červen 2001
- Videonahrávka z r. 2001 ku příležitosti 1. sjezdu rodáků obce Domanín
- Informační cedule umístěné po katastrálním území obce