ARCHÍV - Hydrometeorologická situace 12.-17. 9. 2024
V období 12.-17. 9. se očekávají na území ČR extrémní srážky v kombinaci se silným větrem.
Obec Domanín má vybudovaný kvalitní systém protipovodňových stok, nenachází se v blízkosti žádný významný vodní tok, proto zde nejsou tak vysoká rizika záplav a povodní. Nevýhodou je jílovité podloží v Domaníně a okolí, které hůře vsakuje vodu. V tomto rizikovém období musíme být obezřetní, bdělí a rizika nepodceňovat.
Obec Domanín přijala preventivní opatření na úrovni obce - především zkontrolovala protipovodňové stoky, vyčistila dešťové kanalizační vpusti. Sledujeme vývoj pvodňové situace především v kraji a ORP Třeboň. Fyzicky kontrolujeme území celé obce Domanín, především protipovodňové stoky, propustky, mostky, čistírnu odpadních vod a průjezdnost komunikace zejména s ohledem na predikci padajících stromů a větví. Dále kontrolujeme obecní rybníky a upouštěním regulujeme jejich hladinu. Ohledně ostatních rybníků jsme v kontaktu zejména s Rybářstvím Třeboň. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Domanín zrevidovala a připravila techniku a je v pohotovosti. Pro případ dlouhodobějšího výpadku proudu máme připravený na úpravně vody agregát a zásoby nafty, aby byla zajištěna dodávka pitné vody za každé situace. Jsme v kontaktu s Městskou Vodohospodářskou Třeboň (správce vodohospodářské infrastruktury ve vlastnictví Třeboně) a jsme připraveni vzájemně si pomoci. Pro případ potřeby máme preventivně zamluvený bagr.
Fotografie přímo z Domanína najdete dole na této stránce.
Zrušené akce v souvislosti s nepříznivou předpovědí počasí:
- Svozový den, který se měl konat v sobotu 14. 9. je kvůli nepříznivé předpovědi počasí ZRUŠEN. O náhradním termínu budeme občany informovat.
- Odpoledne s házenou, které se mělo konat ve Sportovním areálu Domanín v neděli 15. 9., je kvůli počasí také ZRUŠENO.
Občanům doporučujeme:
- sledovat aktuální zpravodajství a předpověď počasí,
- dbát pokonů povodňových orgánů a složek integrovaného záchranného systému,
- zabezpečit své nemovitosti a majetky a přijmout především preventivní opatření - viz níže,
- provést předem fotodokumentaci nepoškozeného majetku,
- vyvarovat se nebezpečeného jednání, zejména nevstupovat do vodních toků a jejich blízkosti,
- nevstupovat do lesů a parků s ohledem na výstrahu před pády stromů a větví,
- při plánování svých cest sledovat aktuální informace o provozu na železnici, silnicích a dálnicích prostřednictvím dostupných informačních kanálů (www.dopravniinfo.cz, www.cd.cz/omezeniprovozu, mobilní aplikace Můj vlak,sociální síť X Českých drah, aplikace Datel Správy železnic), při jízdě vozidlem dbát zvýšené opatrnosti a přizpůsobit jízdu povětnostním podmínkám, případně cestu v rámci postižených oblastí odložit, pokud není nezbytně nutná,
- nepoužívat vodu ze studní v případě, pokud byla studna zasažena povodní, a dbát zvýšené opatrnosti i u studní, které přímo zasaženy nebyly, ale voda z nich jeví známky znečištění.
Tipy, jak zabezpečit nemovitosti a svůj majetek:
- Zavřete okna, dveře a další otvory v domech, chatách nebo jiných objektech.
- Odstraňte ze zahrady a okolí domu volně stojící předměty, které může odplavit voda nebo poškodit vítr − např. zahradní nábytek, altány nebo trampolíny.
- Vyneste cenné věci, dokumenty a elektroniku z garáže a sklepa do vyšších pater.
- Přeparkujte auto do vyšších poloh, aby se k němu nedostala voda.
Povodňové desatero pro náhradu škod při povodních:
- Následujte pokyny integrovaného záchranného systému.
- Vyčkejte, než se živel uklidní, aby nedošlo k ohrožení zdraví.
- Když to bude bezpečné, pořiďte prvotní fotodokumentaci situace a poškozených věcí.
- Odstraňte věci, nebo za pomoci Hasičského záchranného sboru (či podobné instituce) nechte odstranit věci, které by mohli způsobit navýšení škody a pořiďte jejich fotografie – například zlomený strom, nebo spadlý stožár, odnesený altán apod.
- Pokud se jedná o poškozené věci vyšší hodnoty, umístěte je na jedno místo pro prohlídku mobilního technika nebo likvidátora pojišťovny (nevyhazujte je do odpadu).
- Poškozené věci, které by mohly způsobit hygienickou, či ekologickou újmu vyfotografujte a odneste na určené místo pro jejich svoz (zasažené potraviny, uhynulá zvířata, chemikálie apod).
- Pokuste se identifikovat viditelně poškozené věci či škody na nemovitosti a proveďte laický součet.
- Co nejdříve škodu nahlaste své pojišťovně včetně Vašeho odhadu výše škody, pojišťovna Vám sdělí, zda a kdy přijede na obhlídku mobilní technik nebo likvidátor. Fotodokumentaci můžete zaslat později.
- Můžete začít s úklidem, i nadále však pořizujte fotodokumentaci, abyste mohli doložit poškozené věci.
- Doplňte hlášení pojistné události o fotodokumentaci a případné pořizovací dokumenty k poškozeným věcem.
Vlastníkům vodních děl doporučujeme zajistit průběžné sledování situace a činit příslušná opatření pro zmírnění dopadů povodně pod vodním dílem.
Školy:
- Vyhlášení ředitelského volna je v gesci ředitelů konkrétních škol na základě lokální situace a predikce o dalším vývoji dešťových srážek a stavu vody v řekách. Rodiče a žáci zjistí aktuální informace na webech škol a informaci obdrží také vnitřními kanály školy či školského zařízení.
Další informace najdete také zde:
- Vývoj hydrometeorologické situace pro období 12. – 15. 9. 2024
- Výstraha předpovědní povodňové služby ČHMÚ č. 274 z 11. 9. 2024
- Odkaz na web ČHMÚ s údaji o hlásných profilech vč. prognózy situace
- Vyhlášení II. stupně povodňové aktivity k 13. 9. 2024
- Zápis z jednání povodňové komise ORP Třeboň ze 14. 9. 2024